Leczenie uzależnień
Nasz ośrodek znajdujący się w Warszawie zajmuje się kompleksowym leczeniem uzależnień. Każdy nałóg jest bardzo poważną chorobą, które charakteryzuje się okresowym bądź stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Wśród najczęstszych uzależnień, z którymi zgłaszają się do nas kobiety, wymienić można:
-
alkoholizm,
-
narkomanię (kanabionole, psychodeliki, psychostymulanty, opioidy, dopalacze),
-
lekomanię (opioidy, barbiturany, beznodiazepiny),
-
uzależnienie od hazardu,
-
zakupoholizm,
-
jedzenioholizm,
-
siecioholizm,
-
seksoholizm,
-
pracoholizm.
Uzależnienie to stan, w którym człowiek traci wolność decydowania o sobie. W ostatecznym etapie nieleczone uzależnienie może prowadzić do śmierci.
Względem „zwykłej” choroby uzależnienie jest o tyle specyficzne, że osoba na nie cierpiąca może bardzo długo nie zdawać sobie sprawy z tego faktu i zaprzeczać uzależnieniu, pomimo występowania oczywistych objawów i strat. Należy pamiętać, że w przypadku uzależnienia cierpi nie tylko kobieta uzależniona, ale też cała jej rodzina.
Nie czekaj, aż będzie za późno – skontaktuj się z nami!
Czy jestem uzależniona?
W Polsce stosuje się kryteria diagnostyczne zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Zgodnie z nią mamy do czynienia z uzależnieniem, jeśli w ciągu ostatniego roku wystąpią trzy lub więcej objawów. Warto zatem uczciwie odpowiedzieć na poniższe pytania:
-
Czy odczuwasz silną potrzebę/przymus spożywania np. alkoholu/narkotyku/leku bądź wykonywania danej czynności?
-
Czy miewasz trudności z kontrolowaniem spożywania danej substancji bądź danego działania (trudności w unikaniu rozpoczęcia, ograniczenia lub zakończenia)?
-
Czy po przerwaniu picia, zażywania leku/narkotyku, zaprzestania danej czynności pojawia się negatywne samopoczucie psychofizyczne (np. rozdrażnienie, niepokój, obniżenie nastroju, zaburzenia snu, drżenie rąk, potliwość, wymioty), które znika lub słabnie po wypiciu / zażyciu / wykonaniu danej czynności?
-
Czy nastąpiło wzrost tolerancji na używkę? Czy ta sama dawka alkoholu/narkotyku/leku nie przynosi już oczekiwanego efektu? Czy musisz spożywać większe ilości alkoholu/narkotyku/leku dla wywołania efektu spowodowanego poprzednio mniejszymi dawkami?
-
Czy zaniedbujesz inne sfery życia: zawodową, rodzinną, społeczną?
-
Czy nastąpiła utrata zainteresowań, hobby, przyjemności?
-
Czy pijesz alkohol, zażywasz narkotyki/leki, kontynuujesz dane działania mimo świadomości o szkodliwości dla zdrowia?
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy jesteś osobą uzależnioną, warto skonsultować się z psychoterapeutą. Zapraszamy na pierwszą konsultację ze specjalistą, podczas której odpowiemy na nurtujące Cię pytania, a w razie potrzeby dobierzemy plan leczenia dostosowany do etapu rozwoju choroby oraz Twojej indywidualnej sytuacji.
Jak możemy Ci pomóc?
Oferujemy leczenie uzależnień w formie terapii stacjonarnej i dochodzącej, a także przeprowadzamy detoksykacje związane z nadużywaniem różnego typu środków psychoaktywnych. Okazujemy wsparcie uzależnionym kobietom również przed podjęciem terapii oraz po jej zakończeniu, np. w ramach terapii po ośrodku czy Grupa rozwoju osobistego. Absolwentki ośrodka Wenus mogą zawsze liczyć na naszą pomoc. Wiemy, że 6-tygodniowy pobyt w bezpiecznej placówce to dopiero początek drogi zdrowienia, ponieważ uzależnienie jest chorobą nieuleczalną i nawracającą. Jednak wspólnymi siłami jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdą trudnością.